Aylık arşivler: Eylül 2015

Dereotunun Cilde Faydaları

Dereotu cilt için çok yararlı bir bitkidir. Cildi yenileyici, gençleştiren ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
Bunlara benzer, cilde yararlı özelliklerinden daha detaylı bahsedecek olursak;

  • Cildi nemlendirir.
  • Cildi dezenfekte eder ve yatıştırır.
  • Yaraları iyileştirici özelliktedir.
  • Akneleri geçirir.
  • Cildi canlandırır ve uyarır.
  • Cilde esneklik kazandırır.
  • Cildinizin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur.

Dereotunun bahsettiğimiz bu özelliklerinden faydalanabilmek için bu bitkiyi maskeler ve çeşitli yöntemlerle cildinize uygulamanız gerekir. Evde dereotundan faydalanmak ve bu amaçla çeşitli maskeler hazırlamak oldukça kolaydır. Dereotu ile maske yapmak ve çeşitli şekillerde cilt için dereotunu kullanmanızda önerilen bazı yöntemler şunlardır:

Yağlı Ciltler için Dereotu İle Tonik Hazırlanışı

İki yemek kaşığı kadar olacak miktarda dereotunu ince ince doğrayınız. Bu dereotlarının üzerine bir bardak kaynamış sıcak su ekleyip 10 dakika kadar demlenmeye bırakınız. Elde ettiğiniz sıvıyı tonik olarak kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Dereotu Maskesi Hazırlanışı

İki çay kaşığı yulaf ununu, bir çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımın üzerine bir çorba kaşığı ekşi krema ve bir yemek kaşığı da kıyılmış dereotu ekleyiniz. Hazırladığınız bu karışımı cildinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Maskeyi cildinizde yaklaşık 10 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayarak maskeden arındırınız.

Not: Bu yöntemleri cildinize uygulamadan önce bileğiniz üzerine az miktarda uygulayarak hazırladığınız karışımların cildinize uyumunu test ediniz, herhangi bir olumsuz etki görürseniz kullanmayınız. Unutmayınız ki bitkileri kullanmadan önce bir uzmana danışmak her zaman en doğrusudur.