Aylık arşivler: Kasım 2015

Cilt Lekelerinden Kurtulma Yolları

Deri  renginin asıl belirleyicisi  melanindir. Melanin cildin epiderm tabakasındaki melanositlerin oluşturduğu  bir  maddedir.Melanin  dışında cilde rengini kerotenler  ve hemoglobin maddesi verir.Bu maddeleri üreten hücrelerde  bozukluk olduğu  zaman ciltte lekelenmeler olur.

En sık görülen cilt  lekeleri, selim tabiatlı güneş lekeleri ve gebelik lekeleridir. Cilt lekeleri açık  renk  lekeler ve  koyu renk lekeler olarak  iki gruba  ayrılır. Vitiligo gibi  açık renk lekelerin tedavisi daha zordur. Koyu renk cilt lekelerine neden olan melanin hücrelerinin fazla  çalışmasına neden olan başlıca durumlar; kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, yanlış kozmetik ürünler, genetik  nedenler, yoğun güneşe  maruz  kalma ve hormonal  değişimlerdir.

En sık görülen cilt  lekeleri olan gebelik ve güneş lekeleri, güneşin U.V ışınlarına maruz  kalındığında yoğunlaşır.Herhangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce leke  türünün doğru tanımlanması çok önemlidir.

Gebelik lekesi, güneş lekesi gibi iyi huylu  lekeler kremler, peeling, evde  hazırlanabilen doğal maskeler, lazer , mezoterapi gibi yöntemlerle  rahatlıkla  tedavi  edilebilirken,kötü huylu cilt  kanserlerinin başlangıcında  görülebilen leke  benzeri  lezyonlar lazer, kimyasal peeling  gibi tahrip yöntemleri ile kesinlikle  yok edilmeye  çalışılmamalıdır.İyi huylu cilt  lekeleri için eczanelerden temin  edilebilen dermokozmetik ürünler güneş kremi ile  beraber  kullanıldığında  oldukça  iyi sonuçlar  vermektedir.

Her geçen gün gelişen modern lazer tabanlı tedaviler kullanılarak  iyi huylu lekeler ve  güneşin yarattığı olumsuz  etkilerle  kolaylıkla  başa çıkılabilmektedir. Cilt  lekelerinde  cildin içten dışa  doğru  tedavi edilmesi gereklidir. Renk  açıcı  maddelerle  cilt  hücrelerinin melanin aktivitesini azaltmaya mezolift tedavisi  denir.

Argan Yağı Şampuanı Faydaları

Argan yağı özellikle son zamanlarda bir çok alanda kullanılan bir yağdır. Argan yağı şampuanı da saçlar açısından besleyici bir özelliğe sahiptir. Argan Yağı Şampuanı , saç köklerinin kuvvetlenmesine yardımcı olur, yıpranmış saç tellerinin kuvvetlenmesini sağlar, saçların nemlenmesine destek olur. Argan yağı şampuanının faydalarını sizin için araştırdık. Argan Yağı, fundagiller ailesinin bir türüdür. Argan ağacının meyvesinin içi çıkarılarak argan yağı elde edilir. Çok besleyici ve faydalı bir yağ olarak bilinir. Genellikle Fas bölgesinde yetişmektedir. Zeytin ağacına benzemesi sebebi ile de Fas Zeytin Ağaçları olarak da bilinmektedir.

Argan yağının değeri günümüzde daha fazla artmaktadır çünkü ağacının nesli günden güne tükenmektedir. Argan yağı şampuanının bir çok faydası bulunmaktadır. Argan yağının içinde bulunan asitler bir yandan da çok fazla miktarda e vitamini barındırırlar. Argan bitkisinden elde edilen yağ ile üretilen argan yağı şampuanının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz. Aryan yağı şampuanı saç köklerini güçlendirerek saçların çok daha sağlıklı uzamasını sağlar. Saçların köklerini git gide sağlamlaştırarak saçların dökülmesine engel olur. Ayrıca argan yağı şampuanı yıpranmış saçların da onarılmasını sağlar.

Saçları nemlendirir ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede de kuru saçların sebep olduğu kepeklerin de önlenmesine yardımcı olur. Saçları besler ve saçların daha dolgun ve canlı gözükmesini sağlar. Argan yağı şampuanını kullanırken ıslak saça iki ya da üç dakika kadar uygulamak gerekir. Saç derinize masaj yaparak bu şampuanı uygulayabilirsiniz. Ayrıca saçınızı tarayarak da argan yağı şampuanının saçınızda her bölgeye dağılmasını sağlayabilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna göre de uygulama süresini değiştirebilirsiniz. Bu uygulama işleminden sonra da saçlarınızı bol su ile durulamanız gerekmektedir. Bu işlemi her kullanımınızda 1 ya da 2 kez uygulayabilirsiniz.

EHLİYET NASIL ALINIR

Ehliyet; karayolunda gidebilen motorlu ya da motorsuz araçların ilgili şahıs tarafından kontrol edilebileceğini ve kullanılabileceğini gösteren belgedir. Bir diğer adı sürücü belgesidir. Ehliyetler, kullanılacak aracın cinsine göre farklılık gösterir. Ehliyet sahibi olabilmek için bazı hukuki şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunların en önemlisi 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

Ehliyet alabilmek için öncelikle Milli eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bir sürücü kursuna, bakanlığın belirlediği tarihlerde kayıt olmak gerekmektedir. 2,5 aylık periyotlarla gerçekleştirilen sınavlara katılabilmek için sürücü kursunun verdiği dersleri takip edilmeli, devamsızlık yapılmamalıdır. Yeterli eğitim alındıktan sonra kursiyerler, sınava tabi tutulurlar. Sınav 50 sorudan oluşur. Teorik bilgilere dayalıdır. Motor, ilk yardım ve trafik konularında sorular sorulur. Belirlenen puanı alarak başarılı olan adaylar 12 saatlik direksiyon programına alınmaya hak kazanırlar. Sürücü adayları direksiyon programından önce 2 saatlik pist eğitimine tabi tutulurlar. Ardından gerçekleştirilen direksiyon sınavında başarılı olan adaylara sürücü sertifikası verilir. Daha sonra ehliyet sınıfı için belirlenmiş olan harç tutarı belirlenen bankalara yatırılarak dekontu saklanmalıdır.

Sertifikayı ehliyete dönüştürmek için bölgemizde bulunan Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvurmamız gerekmektedir. Sertifikanın dışında gerekli olan belgeler şunlardır:
–    Sürücü kursundan sertifika ile birlikte alınan dosya içindeki belgeler

  • C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı veya pasaport aslı ve fotokopisi
  • Bankadan alınan harç makbuzu
  • Sağlık raporu (1 yıl geçerli)
  • Adli Sicil Kaydı Belgesi
  • Kan grubu kartı
  • 4 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş olmalı)
  • Kart bedeli (Belirlenen tutarda, nakit şekilde)
  • Parmak izi çıktısı (Trafik Şube Müdürlüğü’nde verilir)

Ehliyet almaya hak kazanan adayların, Trafik Şube Müdürlüğü’ne gitmeden önce randevu almaları gerekmektedir. 1 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmeyen dosyanın içerisindeki sağlık raporunun eskisi atılmadan, yeni sağlık raporu dosyaya eklenmelidir. Aynı işlem 6 ay geçerli olan Adli Sicil Kaydı Belgesi için de yapılmalıdır.

Ehliyet alacak olan webmaster adaylarımıza ve aspx shell kullanıcılarımıza iyi araba sürmeler diler, en kısa dileklerimiz ile almaları dileklerimizi belirtmek istiyoruz. Kalın sağlıcakla.