Cilt Lekelerinden Kurtulma Yolları

Deri  renginin asıl belirleyicisi  melanindir. Melanin cildin epiderm tabakasındaki melanositlerin oluşturduğu  bir  maddedir.Melanin  dışında cilde rengini kerotenler  ve hemoglobin maddesi verir.Bu maddeleri üreten hücrelerde  bozukluk olduğu  zaman ciltte lekelenmeler olur.

En sık görülen cilt  lekeleri, selim tabiatlı güneş lekeleri ve gebelik lekeleridir. Cilt lekeleri açık  renk  lekeler ve  koyu renk lekeler olarak  iki gruba  ayrılır. Vitiligo gibi  açık renk lekelerin tedavisi daha zordur. Koyu renk cilt lekelerine neden olan melanin hücrelerinin fazla  çalışmasına neden olan başlıca durumlar; kullanılan ilaçlar, sistemik hastalıklar, yanlış kozmetik ürünler, genetik  nedenler, yoğun güneşe  maruz  kalma ve hormonal  değişimlerdir.

En sık görülen cilt  lekeleri olan gebelik ve güneş lekeleri, güneşin U.V ışınlarına maruz  kalındığında yoğunlaşır.Herhangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce leke  türünün doğru tanımlanması çok önemlidir.

Gebelik lekesi, güneş lekesi gibi iyi huylu  lekeler kremler, peeling, evde  hazırlanabilen doğal maskeler, lazer , mezoterapi gibi yöntemlerle  rahatlıkla  tedavi  edilebilirken,kötü huylu cilt  kanserlerinin başlangıcında  görülebilen leke  benzeri  lezyonlar lazer, kimyasal peeling  gibi tahrip yöntemleri ile kesinlikle  yok edilmeye  çalışılmamalıdır.İyi huylu cilt  lekeleri için eczanelerden temin  edilebilen dermokozmetik ürünler güneş kremi ile  beraber  kullanıldığında  oldukça  iyi sonuçlar  vermektedir.

Her geçen gün gelişen modern lazer tabanlı tedaviler kullanılarak  iyi huylu lekeler ve  güneşin yarattığı olumsuz  etkilerle  kolaylıkla  başa çıkılabilmektedir. Cilt  lekelerinde  cildin içten dışa  doğru  tedavi edilmesi gereklidir. Renk  açıcı  maddelerle  cilt  hücrelerinin melanin aktivitesini azaltmaya mezolift tedavisi  denir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir