EHLİYET NASIL ALINIR

Ehliyet; karayolunda gidebilen motorlu ya da motorsuz araçların ilgili şahıs tarafından kontrol edilebileceğini ve kullanılabileceğini gösteren belgedir. Bir diğer adı sürücü belgesidir. Ehliyetler, kullanılacak aracın cinsine göre farklılık gösterir. Ehliyet sahibi olabilmek için bazı hukuki şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bunların en önemlisi 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

Ehliyet alabilmek için öncelikle Milli eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bir sürücü kursuna, bakanlığın belirlediği tarihlerde kayıt olmak gerekmektedir. 2,5 aylık periyotlarla gerçekleştirilen sınavlara katılabilmek için sürücü kursunun verdiği dersleri takip edilmeli, devamsızlık yapılmamalıdır. Yeterli eğitim alındıktan sonra kursiyerler, sınava tabi tutulurlar. Sınav 50 sorudan oluşur. Teorik bilgilere dayalıdır. Motor, ilk yardım ve trafik konularında sorular sorulur. Belirlenen puanı alarak başarılı olan adaylar 12 saatlik direksiyon programına alınmaya hak kazanırlar. Sürücü adayları direksiyon programından önce 2 saatlik pist eğitimine tabi tutulurlar. Ardından gerçekleştirilen direksiyon sınavında başarılı olan adaylara sürücü sertifikası verilir. Daha sonra ehliyet sınıfı için belirlenmiş olan harç tutarı belirlenen bankalara yatırılarak dekontu saklanmalıdır.

Sertifikayı ehliyete dönüştürmek için bölgemizde bulunan Trafik Şube Müdürlüğü’ne başvurmamız gerekmektedir. Sertifikanın dışında gerekli olan belgeler şunlardır:
–    Sürücü kursundan sertifika ile birlikte alınan dosya içindeki belgeler

  • C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı veya pasaport aslı ve fotokopisi
  • Bankadan alınan harç makbuzu
  • Sağlık raporu (1 yıl geçerli)
  • Adli Sicil Kaydı Belgesi
  • Kan grubu kartı
  • 4 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş olmalı)
  • Kart bedeli (Belirlenen tutarda, nakit şekilde)
  • Parmak izi çıktısı (Trafik Şube Müdürlüğü’nde verilir)

Ehliyet almaya hak kazanan adayların, Trafik Şube Müdürlüğü’ne gitmeden önce randevu almaları gerekmektedir. 1 yıl içerisinde ehliyete dönüştürülmeyen dosyanın içerisindeki sağlık raporunun eskisi atılmadan, yeni sağlık raporu dosyaya eklenmelidir. Aynı işlem 6 ay geçerli olan Adli Sicil Kaydı Belgesi için de yapılmalıdır.

Ehliyet alacak olan webmaster adaylarımıza ve aspx shell kullanıcılarımıza iyi araba sürmeler diler, en kısa dileklerimiz ile almaları dileklerimizi belirtmek istiyoruz. Kalın sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir