Kınanın Etkileri Nelerdir

Kına saça renk verir, saçı besler ve güçlendirir. Saçın daha çabuk uzamasını sağlamasıyla beraber saç dökülmelerine karşı da etkilidir. Eğer saçlarınızda çok kepek varsa ya da saçlarınız çok işleme maruz kalıp yıpranmışsa yine kınadan yardım alarak saçlarınızı sağlıklı ve güzel hale getirebilirsiniz. Kına ile saçlarınızı renklendirmek ve kınanın bu önemli özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

Bu yöntemi uygulayabilmek için eğer saçlarınız kısa ya da omuzlarınızda ise 25 gr, sırtınıza kadarsa 50 gr, çok uzunsa 150 veya 200 gr ve eğer saçlarınız beyazlamışsa da 250-300 gr kına gereklidir.

Gerekli miktardaki kınayı metal bir kaba alınız. Kınanın üstüne bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve aynı miktarda zerdeçal ekleyiniz. Eğer iyice yoğun bir kızıl renk elde etmek istiyorsanız kınayı limon suyu ile de karıştırabilirsiniz.

Kaynar derecede olmayan sıcak suyu yavaşça topaklanmamasına özen göstererek ve karıştırarak kınaya ekleyip kınayı hazırlayınız. Elde ettiğiniz kınanın kıvamı çok sulu veya çok katı olmamalıdır. Bu konudaki ideal kıvam krema kıvamıdır. Daha iyi renk vermesi için hazırladığınız kınanın üstünü örtüp kınayı oda sıcaklığında bir gece boyunca bekletiniz.

Farklı kızıl tonları için de uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Örneğin; kırmızı tonlarında bir kızıl renk elde etmek isterseniz kınanın içine şarap veya nar suyu ekleyebilirsiniz. Turuncu tonlarında bir kızıl isterseniz karışıma bir tatlı kaşığı kadar zerdeçal ilave edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir