Şeker Hastalığı ve Tipleri

Şeker Hastalığı ve Tipleri Hakkında Bilinen Gerçekleri sizlere anlatıyoruz!

Şeker hastalarının kan şekerleri yüksektir. Bunun nedeni vücutlarının kandaki şekeri kas ve karaciğer hücrelerinde sonradan kullanmak amacıyla enerji olarak depo edilememesidir. Pankreas yeterli insülini üretemiyor olabilir. Hücreler insüline yanıt vermiyordur ya da ikisi de bir arada yaşanıyordur.

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 diyabet olarak ikiye ayrılır.

Tip 1 diyabet çoğunlukla çocuk ve genç yetişkinlerde görülür. Tip 1 diyabette kişinin vücudu ya insülini üretemez ya da yetersiz miktarda üretir. Bu nedenle de hücrelere glikoz giremez ve kanda birikerek kandaki şeker miktarını yükseltir. Her gün düzenli olarak insülin hormonu almaları gerekir, bu da insülin iğnesi yardımıyla olur. Bu tip diyabetin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Bir bağışıklık sorunundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Vücutta ortaya çıkan bir enfeksiyon sebebiyle vücudun kendi bağışıklık sistemi yanlışlıkla pankreasta insülin üreten hücrelere saldırarak etkisiz hale getirir. Eğer ailenin başka bireylerinde de varsa kalıtsal olarak da taşınmış olabilir.

Tip 2 diyabet çok sık görülür ve çoğunlukla yetişkinlik döneminde ortaya çıkar. Fakat obezitenin günümüzde artmasıyla ergenlik dönemindeki kişilerde de görülmeye başlamıştır. Tip 2 diyabet hastaları, genellikle hastalıklarının farkında değildir. Yağ, kas ve karaciğer hücreleri insüline yanıt veremez. Bu soruna insülin direnci denir. Direnç neticesinde glikoz depolanmaz ve kanda birikir. Kandaki şeker artınca da hiperglisemi ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir