muhtesem-fizikli-kiz

Televizyon Başarısızlık Getirir mi

Televizyon Başarısızlık Getirir mi, WebMaster kullanıcılarımıza yarar verecek şekilde anlatıyoruz!

Ders çalışan ve hayali üniversiteyi kazanmak olan bir öğrenci için televizyon, seçici olunmadığı takdirde tam bir başarısızlık vesilesi olacak ve zaman kaybına yol açacaktır. Yayınlanan diziler, filmler ya da yarışmalar takip edilmeye çalışıldığı takdirde ders çalışmaya zaman kalmayacak ya da televizyon karşısında geçirilen uzun saatler sonucunda zihinsel yorgunluk olacağı için muhtemelen adaptasyon problemi yaşanacaktır.

En fazla yapılan hatalardan biri, ders çalıştıktan sonra verilen molalarda dinlenmek maksadıyla televizyon karşısına geçilmesidir. Bu durumda mola saatleri uzayacağı ve kişi zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağı gibi, zihinsel bir dinlenme de söz konusu olamayacaktır. Dersin başına geçmek genelde zor olduğu kadar televizyonun göze, kulağa hitap eden güçlü uyarıcılarının olması sebebiyle cazibesine kapılmak bir o kadar kolay fakat vakit öldürücüdür. Dolayısıyla zihnin dağılmaması ve daha iyi konsantrasyonun sağlanması için, molalarda televizyon izlenmesi tavsiye edilmemektedir. Bazı hedeflere ulaşmak ve başarı oranını yükseltebilmek için bazı alışkanlıklardan uzak durmak en iyisidir. Televizyon da özellikle seçici olunmadığı takdirde bu alışkanlıkların başında gelmektedir. Çünkü kişiyi çok çabuk hakimiyeti altına alabilmektedir. Zaten ders çalışmakta zorlanan bir öğrenciyi, olumsuz yönde etkileyerek başarısızlığına sebep olabilmektedir.

Dolayısıyla televizyonun, hedefe giden yolda engel olup zaman kaybına yol açmasına mümkün olduğu kadar izin verilmemeli ve özellikle ailelerin de bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenci için yeterli motivasyon ve ders çalışma sağlanamayacağı için hayal kırıklığına sebep olması söz konusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir