Yeşil Çayın Faydaları ve Yan Etkileri

Yeşil Çayın Faydaları ve Kullanımı İçin Önlemler

Yeşil çay, siyah çay ile aynı bitki olup, işlenişleri farklı olduğu için siyah çaydan farklı özellikler gösterir. Yeşil çayın tarihi M.Ö. 3000’lere kadar dayanır. Anlatılan bir hikâye, bir gün, bir yeşil çay yaprağının Çin imparatoru önünde kaynayan suya düşmesinin o günden itibaren yeşil çayın bölgede çok içilen bir içecek olmasını ve günümüze kadar gelmesini sağladığından bahseder. Yeşil çayın birçok faydası vardır. Ancak günümüzde yeşil çay, en çok zayıflamak amaçlı kullanılmaktadır.

 Yeşil çayın faydalarından bazıları şunlardır:

1-Yeşil çay güçlü bir antioksidandır.

2- Son yıllarda yapılan araştırmalarda kansere karşı koruma sağladığı belirlenmiştir.

3- Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

4-Diş çürüklerini önler ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar.

5-Kan basıncını düşürür.

6-Kalp sağlığını destekler.

7-Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.

8-Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Tabii ki birçok bitkide olduğu gibi yeşil çayın da bazı yan etkileri gözlemlenebilir. Bu yüzden yeşil çay içiyorsak yan etkileri hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekir.

1-Kalp, böbrek, karaciğer, yüksek tansiyon, mide ülseri problemleri ve özellikle anksiyete olmak üzere diğer psikolojik bozukluklara sahip kişiler yeşil çay içmemelidirler.

2-Bunlar dışında anemi, glokom, diyabet ve osteoporoz rahatsızlıkları olan kişiler bir doktora danışmadan yeşil çay ve türevlerini kullanmamalıdırlar.

3-Hamile ve emziren kadınlar yeşil çay içmemelidirler.

4- Yeşil çayı aşırı tüketmeniz durumunda sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

5- Yeşil çay da siyah çay gibi kafein içerdiği için bazı insanlarda bulantı, kusma, baş ağrısı, ishal ve iştahsızlığa sebep olabilir.

6-Yeşil çay kalp ritmini düzenleyen ilaçlar, beta-lactam antibiyotikler, diazepam ve lorazepam gibi anksiyete ilaçları, yüksek tansiyon ve kalp ilaçları, kan inceltici ve aspirin gibi ilaçlar kullanan insanlar için zararlı olabilir. Bu yüzden yukarıda da belirttiğimiz gibi bahsettiğimiz rahatsızlıkları olan ve bu ilaçları kullanan kişiler mutlaka yeşil çay tüketmeden önce bir doktora danışmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir